Strona główna • Jaki spadek należy zachować przy odwodnieniu liniowym?
Im bardziej przyłożymy się do wyboru odpowiedniego odwodnienia liniowego do garażu, tym większą będziemy mieli pewność, że woda zostanie odprowadzona w prawidłowy, bezpieczny dla konstrukcji budynku sposób. Odwodnienie liniowe sprawi, że nawet przy intensywnych opadach deszczu czy w sytuacji, gdy ziemia będzie dość mocno nasiąknięta wodą, nie będzie ona zalewać naszego garażu.
Zdecydowanie warto wybrać dobrej jakości rozwiązanie systemowe, a oprócz tego zadbać o profesjonalny montaż. Jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać potencjał odwodnienia, podłoże powinno być dobrze przygotowane. Ważne jest umiejętne planowanie, a także dbałość o detale. To właśnie te elementy będą decydować o późniejszym komforcie użytkowania garażu.
Przygotowanie posadzki do montażu odwodnienia liniowego ma zasadnicze znaczenie i właśnie do tego etapu należy podejść poważnie, stosując się zarówno do wymogów budowlanych, jak i zaleceń producentów. W tym przypadku najistotniejsza jest logistyka i umiejętność odpowiedniego zaplanowania wszystkich prac. Warto zwrócić uwagę na takie etapy jak:
Odwodnienie liniowe ma być przede wszystkim trwałe, a także skuteczne. Wiele zależy od tego, jaki system wybierzemy: czy spełni on określone kryteria, zostanie dobrze wykonany, będzie prosty w montażu, odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Drugim istotnym aspektem jest wykonanie posadzki. Aby woda skutecznie ściekała do korytek, wykonawca powinien zadbać o wykonanie spadków.
Spadek przy odwodnieniu liniowym w garażu odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu skuteczności całego systemu. Bez spadków nie ma możliwości, aby instalacja funkcjonowała w prawidłowy sposób. To właśnie one umożliwiają bowiem naturalny przepływ wody, kierując ją do wyznaczonego miejsca. Spadki zapobiegają gromadzeniu się wody w jednym bądź kilku miejscach, jej niekontrolowanemu wnikaniu w posadzkę, a także degradacji posadzki, ścian i wyposażenia garażu.
Aby osiągnąć odpowiedni efekt, trzeba wykonać spadek o nachyleniu minimum 2%, skierowany ku korytkom odpływowym. Spadek może więc być skierowany w dwie strony (lub więcej, jeśli decydujemy się na montaż odpływu przy bramie garażowej). Istotne jest także to, by same kanały były ułożone w taki sposób, aby nie zalegała w nich woda.