Nadmiar wody na posesji może wywołać wiele szkód. Przede wszystkim źle działa na stabilność gruntu i stan budynków. A wzmożone opady wbrew pozorom nie są takie proste w kontrolowaniu. Według prawa trzeba jednak znaleźć na to odpowiednią metodę. Jak w takim razie poradzić sobie z odprowadzaniem wody z działki? Jaki jest na to najlepszy sposób?
Zadbanie o to, aby woda nie rozprzestrzeniała się po posesji w sposób niekontrolowany, nie jest jedynie troską o własny teren. To również jeden z obowiązków właściciela działki i to regulowany w sposób prawny za pomocą Ustawy Prawo Wodne z dnia 20 lipca 2017 r.
Zgodnie z przepisami należy w taki sposób odprowadzać wodę deszczową, aby nie dochodziło do zalania pozostałych posesji. Jeśli właściciel nie dopełni takiego obowiązku, a czasami nawet zastosuje nielegalne przyłącze wody opadowej do kanalizacji sanitarnej, będzie musiał liczyć się m.in. z karą grzywny, która wynosi nawet 10000 zł.
Jeśli chodzi o właściwe odprowadzenie wody na działce, istnieje przynajmniej kilka sposobów na to, aby rozwiązać ten problem. Wiele zależy od struktury terenu i ogólnego zapotrzebowania.
Do odprowadzenia wody na działce można wykorzystać proste sposoby. Przykładem może być tutaj instalacja oczka wodnego, czy zbiornika do magazynowania deszczówki, która później wykorzystywana jest np. do podlewania roślin. Bardziej skomplikowane są skrzynki oraz tunele rozsączające lub studnia chłonna, które jednak wymagają mocnej ingerencji w grunt z zainstalowaniem w nim większego i kosztowniejszego systemu.
Jednym ze sposobów na odprowadzanie wody z posesji, który wydaje się optymalnym rozwiązaniem, jest odwodnienie liniowe. Dlaczego warto z niego skorzystać? Odwodnienie liniowe na działce składa się z systemu korytek, które są delikatnie osadzone w gruncie i łatwe w montażu. Woda opadowa, która się w nich znajdzie jest odprowadzana po większej powierzchni, dlatego zabezpiecza teren przed nadmiarem wilgoci. Płynąc wzdłuż ułożonych pod odpowiednim spadkiem korytek, opady są odprowadzone do gruntu lub do określonego miejsca np. kanalizacji deszczowej. Odwodnienie liniowe to więc prosty system, który nie wymaga skomplikowanych prac budowlanych, a więc sprawdzi się na wielu posesjach. Jego zastosowanie nie wiąże się z dużym kosztem, a jednocześnie jest łatwe montażu, przez co popularność takiego rozwiązania stale rośnie.