Strona główna • Wpusty deszczowe – jakie mają zastosowanie?
Nadmiar wody potrafi wyrządzić wiele szkód. Z myślą o uniknięciu takich przykrych sytuacji stosowane są systemy odprowadzania wód opadowych. Jednym z jego elementów są wpusty deszczowe. Pełnią one istotną funkcję w prawidłowym funkcjonowaniu instalacji. Jakie mają one zastosowanie? Gdzie można je wykorzystać?
Wpusty deszczowe jako jeden z podstawowych elementów systemu odwodnienia są odpowiedzialne za sprawne odprowadzanie wód opadowych z danej powierzchni. Dotyczy to nie tylko deszczu, ale też topniejącego śniegu, czy miejsc newralgicznych, w których częściej gromadzi się wilgoć.
Wpusty opadowe mają umożliwiać nie tylko zbieranie wody w jednym miejscu, ale także jej dalszy przepływ i odprowadzenie w inną lokalizację, unikając tym samym zalewania terenu, czy tworzeniu problematycznych kałuż.
Są one stosowane wszędzie tam, gdzie należy zadbać o efektywne odprowadzanie nadmiaru wody, zabezpieczając różne rodzaje powierzchni przed uszkodzeniem. Ze względu na dostępność różnych materiałów, czy łatwy montaż, można je stosować praktycznie w każdym projekcie.
Funkcją wpustu deszczowego jest odprowadzanie wody, dlatego jest on podłączony do pionu rynny, a następnie do miejsca docelowego dla opadów, czyli do zbiornika wody deszczowej, kanalizacji, a czasami również skrzynek drenarskich osadzanych w gruncie. Ostateczna forma instalacji zależy od potrzeb i warunków panujących w terenie.
Odprowadzając wodę, wpust deszczowy pełni również funkcję pewnej zapory. W systemie wykorzystuje się specjalne kratki, ruszty, czy osadniki, dzięki czemu do instalacji nie dostają się niepożądane obiekty. Mogą być nimi liście, drobne gałęzie i kamienie oraz niewielkie śmieci niesione przez wodę spływającą w stronę wpustu. Dzięki tej funkcji odprowadzenie wody uzyskuje maksymalną przepustowość.
Zastosowanie wpustów deszczowych jest bardzo szerokie. Wiele form, czy sposobów wykończenia sprawia, że z łatwością można dopasować je do wybranej powierzchni i warunków środowiskowych. Wpusty deszczowe najczęściej stosowane są w miejscach, gdzie nadmiar wody mógłby wyrządzić wiele szkód.
Zwykle montuje się je na dachach, chodnikach, parkingach, a także w strefach przydomowych, czyli w tarasach lub ogrodach. Wpusty deszczowe mają idealne zastosowanie zarówno w nieruchomościach mieszkalnych, jak i budynkach przemysłowych czy w architekturze miejskiej.
Wybór wpustu deszczowego powinien być podyktowany przede wszystkim kilkoma podstawowymi czynnikami. Właściwy zakup modelu zapewni sprawność działania systemu odwadniania oraz ochroni instalację przed potencjalnym uszkodzeniem.
To, jaki wpust deszczowy będzie najlepszy, zależy od nachylenia terenu, konkretnego miejsca montażu, a także sposobu połączenia z systemem kanalizacyjnym.
W doborze takiego elementu ważny jest też materiał wykonania. Do wyboru są różne modele ze stali nierdzewnej, tworzywa sztucznego, a także bardzo wytrzymałe wersje żeliwne. Jeśli powierzchnia jest narażona na duże obciążenia, powinno się zastosować solidny materiał, który wytrzymuje ciężar np. ruchu samochodowego. W innym przypadku wpust ulegnie zniszczeniu ze względu na brak dopasowania do warunków terenu.
Warto wziąć pod uwagę również na kwestię praktyczności. Wpust deszczowy, który ma wyjmowany osadnik jest wygodny w czyszczeniu. Z kolei regularne usuwanie z niego wszelkich zanieczyszczeń umożliwia zachowanie perfekcyjnej drożności i efektywności pracy całego systemu odwodnienia przez długi czas.