Strona główna • Jakie są najczęstsze błędy przy instalacji systemów odwodnienia?
Systemy odwodnienia stanowią już pewien standard w projektowaniu dobrze zaaranżowanej przestrzeni. Chronią przed nadmiarem wody, a więc przed wieloma problemami wynikającymi z zalewania terenu. Jednak sam zakup systemu odwodnienia nie wystarczy. Należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, dzięki którym można uniknąć obniżenia efektywności systemu. Jeśli nie będzie on działać w prawidłowy sposób, pieniądze przeznaczone na zakup zostaną w prosty sposób zmarnowane. Jakie są błędy w instalacji odwodnienia? Czego unikać?
Sama instalacja odwodnienia liniowego nie jest bardzo skomplikowanym systemem, jednak zły wybór produktów, czy nieodpowiedni montaż źle wpływa na jego pracę. Poniżej wymieniamy błędy, które najczęściej zdarzają się przy stosowaniu odwodnienia.
Aby odwodnienie mogło służyć przez wiele lat, musi być wykonane z trwałych i solidnych materiałów. System niezależnie od tego, gdzie jest montowany, często narażony jest na różne czynniki atmosferyczne. Materiał, z jakiego wykonane są elementy odwodnienia, powinny więc być na tyle wytrzymałe, aby utrzymać odporność na mróz, czy dane obciążenie. W przeciwnym wypadku można spodziewać się licznych pęknięć, a to w następstwie wymaga wymiany, czy kosztownej naprawy.
Systemy odwodnienia, które są instalowane na zewnątrz, mają odpowiednie klasy obciążenia. Od tego parametru zależy najczęściej materiał, z jakiego są wykonane elementy i poszczególna ich budowa. W przypadku wykorzystania odwodnienia w miejscach o ruchu samochodowym system musi być znacznie bardziej wytrzymały. Stosując w takich przypadkach instalacje o zbyt słabej klasie obciążenia przeznaczonej dla ruchu pieszego i rowerowego, zwykle dochodzi do pojawienia się pęknięć i uszkodzenia elementów. To z kolei, podobnie jak wyżej wspominaliśmy, wymagać będzie wymiany lub naprawy.
Błędem w instalacji odwodnienia jest wybór takiego modelu, który nie jest w pełni funkcjonalny na danym terenie. Przykładowo w garażu stosuje się odwodnienie punktowe, jednak wtedy woda ma dłuższą drogę do przebycia, ponadto konieczne jest zastosowanie odpowiednich spadków, bez których nadmiar wody nie trafi tam, gdzie potrzeba. Lepszym rozwiązaniem okazuje się wtedy odwodnienie liniowe. W takim przypadku nadmiar wody szybciej trafia do odpływu, przez co łatwiej zapanować nad wilgocią w garażu.
System odwodnienia ma za zadanie odprowadzać wodę w określone miejsce. Jest to możliwe dzięki specjalnym kanałom lub wpustom przy modelu punktowym. Aby jednak całość działała bez zarzutu, musi mieć perfekcyjną drożność. Zwykle źle wpływają na nią wszelkie pozostałości spływające razem z wodą, a więc liście, patyki, kamienie oraz drobne śmieci. Niekiedy pojawia się również mech. Aby system odwodnienia działał poprawnie, musi być regularnie czyszczony, ponieważ bez tego dojdzie do zalewania danego terenu.
Aby woda mogła trafiać do odpowiedniego odpływu, czy korytka, musi być zastosowany wymagany spadek. Zależy on od typu systemu i struktury terenu. Wykorzystanie instalacji na równym terenie nie przyniesie żadnych rezultatów. Woda będzie gromadziła się również wokół odwodnienia, w dużej mierze omijając punkty, do których powinna trafić.