Strona główna • Jaką klasę obciążenia odwodnienia liniowego wybrać?
Problem skutecznego odprowadzania wody z obiektów budowlanych jest niezwykle istotny. Zbierająca się i zalegająca woda może bowiem stanowić poważne zagrożenie zarówno dla użytkowników, jak i samej konstrukcji obiektu, a także utrudniać przemieszczanie się oraz transport towarów. Na poprawę komfortu znacząco wpływają odpowiednio wykonany projekt oraz prawidłowy montaż odwodnienia liniowego.
Odwodnienie liniowe to system specjalnie wykonanych korytek, które są zabudowane kratownicą. Ich rolą jest odprowadzanie wody, a także innych substancji z różnego rodzaju powierzchni. Odwodnienie liniowe znajduje zastosowanie w domach, ogrodach, biurowcach, garażach, a także obiektach infrastrukturalnych, drogowych czy kolejowych. Stosuje się je więc zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym.
Dlaczego zastosowanie odpowiedniego odwodnienia liniowego jest tak istotne? Trzeba brać pod uwagę kilka czynników. Montaż odwodnienia liniowego pozwala na szybkie, sprawne, bezpieczne i bezinwazyjne odprowadzanie wody. Ma to wpływ przede wszystkim na:
Istotne jest przede wszystkim to, aby dopasować rodzaj odwodnienia do potrzeb, odpowiednio je zamontować, a także użytkować zgodnie z przeznaczeniem. Osoba odpowiedzialna za wybór konkretnego rozwiązania powinna też zwrócić uwagę na taką kwestię jak obciążenie odwodnienia liniowego.
Odwodnienie liniowe sprawia, że można uniknąć uszkodzenia konstrukcji i powierzchni, a także zebrać znaczną ilość deszczówki. Liczba miejsc, w których można zastosować odwodnienia tego rodzaju, jest tak duża, że producenci muszą dopasowywać swoje oferty do konkretnych wymagań i proponować rozwiązania adekwatne do potrzeb. Innego rodzaju odwodnienie liniowe będzie potrzebne w garażu, inne na dworcu kolejowym, a jeszcze inne na lotnisku czy miejskim placu.
Wybierając odwodnienie liniowe, trzeba wziąć pod uwagę:
Klasy obciążeń odwodnień liniowych informują nas o możliwości zastosowania danego systemu w określonych miejscach. Normą międzynarodową, która określa stosowanie systemów odwadniających, jest EN 1433:2002 (polska norma PN-EN 1433). Norma ta określa zastosowanie i dokładnie opisuje wymagania konstrukcyjne, oznakowanie oraz kontrolę jakości. Nakazuje również, aby odwodnienie było badane pod względem obciążenia i wodoszczelności. Ponadto definiuje klasy obciążenia w zakresie od A 15 do F 900.
Klasy obciążeń kanałów odwodnieniowych prezentują się następująco:
W przypadku wątpliwości, którą klasę wybrać, najlepszym, najbezpieczniejszym i po prostu sprawdzonym rozwiązaniem będzie współpraca z doświadczonym dostawcą odwodnień liniowych. Wybierając doświadczonego dostawcę, będziemy mieć pewność, że dobierzemy prawidłowe rozwiązanie. Jeden kompleksowy system odwodnienia niesie za sobą następujące korzyści: